Forma na tažený sýr - Ovečka - 10x5,5x4cm

 
  • 1 z 3
 

Dřevěná forma pro vytvarování konečné podoby pařeného nebo taženého sýru. tr.-ťapka náp+oř. - kopie Tvar ovečka. Výsledná váha sýru přibližně 200g. tlačítko - více info

Cena 210,74 Kč / ks bez DPH
255 Kč / ks    
Kód produktu 1773
Kategorie Tažené sýry, máslo - dřevo
 

FORMA NA OŠTĚPEK NEBO TAŽENÝ SÝR - ovečKa, VÁHA SÝRU ASI 200G, 10 x 5,5 x 4cm.       tr.-ťapka náp+oř. - kopie

 

Oštěpek je tradiční slovenský sýr, obvykle zauzený, zdobený tradičními vzory. Těch docílíme právě vtlačením již připravené sýřeniny do této formy a zmáčknutí obou kusů formy proti sobě.


Oštiepok a tažené sýry se dají tvarovat do libovolné podoby, což zvyšuje jejich originalitu a dělá je hezkými. Můžeme použít formu nebo nemusíme, např. korbáčky.

Hmotu nebo-li hrudku na Oštiepok propařujeme pod syrovátkou a teplou vodou při teplotě 50 - 60°C a hněteme, abychom sýr zbavili přebytečné syrovátky. Po prohnětení a propaření se sýřenina vtlačuje do formy a vytvaruje. Následně se potom solí v solné lázni 18 - 24h. Propařováním a hnětením získává sýr svou typickou konzistenci a strukturu.

Pro tažené sýry typu pasta filata nebo Sologuni nebo Parenica nejsou tyto formy typické, ale vytvarovat je tímto způsobem je také možné. Postupujeme tak, že sýřeninu, když je tažná, rozpaříme v horké vodě 65 - 70°C, propracujeme překládáním a tvarujeme, rukama nebo ve formě. Schlazením ve studené vodě, sýr ztuhne, z formy ho vyjmeme a dále nasolujeme v solné lázni.

Takto připravené sýry se mohou použít ihned, využívají se běžně a často při vaření, viz Mozzarella a pod. Délka jejich uchování je dána způsobem výroby, především obsahem syrovátky ponechané v sýru.


Receptury pro výrobu těchto sýrů můžete najít na stránkách: www.syrar.cz

Dozvědět se více a zdokonalit se v jejich výrobě je možné na kurzu: Tažené, pařené a nakládané sýry


Materiál: lipové dřevo, dva protikusy

Rozměr celé formy: 10 x 5,5 x 4cm

Výsledný tvar: beránek vytvarovaný do obou stran

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.